2019 YILI ODA AİDATIMIZ SAYIN ÜYELERİMİZ 2019 YILI ODA AİDATI 350 TL OLARAK BELİRLENMİŞTİR, SON ÖDEME TARİHİ 30.04.2019'DIR BU TARİHE KADAR ÖDEME YAPILMAMASI DURUMUNDA GECİKME FAİZİ UYGULANACAĞINDAN AİDATLARIN ÖDENMESİ ÖNEMLE RİCA OLUNUR. AİDATLARINIZI İSTANBUL OTO SANATKARLARI ESNAF ODASI ADINA TR13 0001 2009 7610 0016 0000 01 NOLU İBAN NUMARASINA VEYA 212 276 18 70 NOLU TELEFONU ARAYARAK KREDİ KARTINIZLA ÖDEYEBİLİRSİNİZ
HAZİNE VE MALİYE BAKANI BERAT ALBAYRAK ODAMIZ BİNASINDA ESNAFIMIZI ZİYARET ETTİ.

Hükümetin, oto sanayi sitelerinin kent merkezlerinin dışına çıkarılması yönünde karar almasından sonra esnaf adına yeni projeler gerçekleştirme konusunda arayış içine giren İstanbul Oto Sanatkarları Esnaf Odası (İSTESEO) yönetimi, Avrupa ve Asya yakasında iki büyük “otoşehir” kurulması için çok yönlü olarak girişimlerini sürdürüyor. Hazine ve Maliye Bakanı Berak Albayrak da bu konuda oto sanayi esnafına gereken desteği vereceğini söyledi.

İSTESEO Başkanı Mustafa Keskin daha önce ilgili bakanlıklar nezdinde girişimlerde bulunup, otoşehirlere yer temini konusundaki taleplerini iletmişti. Geçtiğimiz hafta Atatürk Oto Sanayi Sitesi’ni ziyaret eden Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’a da hazırlattığı otoşehir projesini gösterip, arazi teminiyle ilgili destek isteyen Keskin, beklediği olumlu cevabı aldı. Bakan Albayrak, Keskin’e, “Konuyla ilgili ne gerekiyorsa yapacağız” dedi.

 

OTO SANAYİ ESNAFINI ÇIKMAZDAN KURTARACAK DEV BİR PROJE

İstanbul Oto Sanatkarları Esnaf Odası (İSTESEO) kent merkezlerinde kalan sanayi sitelerinin şehir dışına çıkarılması, yeni ve modern tesislerle hizmet verilmesi için yeni atılımlar ve projeler gerçekleştirme yolunda sağlam adımlar atıyor. Çekirdekten yetişme bir esnaf olup, aynı zamanda Atatürk Oto Sanayi Sitesi’nde otomotiv firması bulunan İSTESEO Başkanı Mustafa Keskin ise oto sanayi esnafını büyük bir çıkmazdan kurtaracak dev bir projenin hayata geçirilmesi için mali, siyasi ve bürokratik engelleri aşma mücadelesi veriyor.

Avrupa ve Asya yakalarında çağdaş bir görünümle, bilim ve teknolojinin öne çıktığı iki büyük otoşehir kurulması için gerekli altyapıyı oluşturmaya çalışan Mustafa Keskin, fikir aşamasından proje aşamasına geçen otoşehirlerle ilgili şimdi de gerekli arazinin temin edilmesine çalışıyor. Bu amaçla sürekli Ankara’daki bürokratlarla temas içinde olan Keskin, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Eroğan’ın yanısıra konuyla ilgili bakanlıklara da bilgilendirmede bulunup, arazi talebiyle ilgili bilgilendirme dosyası sundu.

Otoşehirlerin kurulması konusundaki düğüm noktalarından biri olan Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın onayı ve desteğini almak için Bakan Berat Albayrak’ın, Atatürk Oto Sanayi Sitesi ziyaretini değerlendiren Mustaf Keskin, otoşehir projesini Bakan’a gösterip, hem bilgi verdi hem de destek istedi. Bakan Albayrak da konuyla ilgili gereken ne varsa yapılacağını söyledi. Bu sayede İSTESEO Başkanı Keskin, oto sanayi esnafı adına sevindirici bir sözü de Bakanın kendi ağzından duymuş oldu.

   

KESKİN: ÇAĞIMIZA YAKIŞIR OTOŞEHİRLER KURMAK İSTİYORUZ

Öte yandan Bakan Berat Albayrak lokali ziyaret etmeden önce salonda bulunan Atatürk Oto Sanayi esnafıyla özel bir görüşme yapıp, oto sanayinin geleceği için düşüncelerini ifade eden Başkan Mustafa Keskin, herşeyden önce meslek adına gerçekleştirilecek yeni atılımlar için güçbirliği yapılması gerektiğini vurguladı.

Gelişen teknolojiyle birlikte küçük esnafın büyük sermaye sahibi firmalarla rekabet etmek durumunda kaldığını, bunun da esnafı yok olmakla karşı karşıya getirdiğini söyleyen Keskin, şunları söyledi:

“Yok olmamak için sorunlarımıza sahip çıkıp “bana ne” demeyeceğiz. Türkiye’de iş yapmak için ya paran olacak ya da gücün olacak. Allah’a şükür esnaf olarak bizim gücümüz var. Bu gücümüzü de daha çok işbirliği içinde olup, yeni projelere destek vererek göstermemiz, birbirimize sahip çıkmamız gerek. Aksi takdirde mesleğimiz elden gidiyor. Büyük sermaya grupları rakibimiz oldu. Onlarla rekabet edebilmemiz için firmalaşıp, modern tesisler kurmalıyız. Bizim kişilerin siyasi kimlikleriyle bir işimiz yok. Biz kendi aramızda olaya sahip çıkıp, güçbirliği yapacağız, ben de içinde bulunduğumuz durumu üst makamlara kanalize edip, sizler adına talepte bulunacağım. Şuan için çözmemiz gereken iki önemli sorun var. Birincisi sigorta eksperleriyle ilgili konu, ikincisi ise otoşehir kurma projesi. Proje kapsamında 3 bin yeni işyeri yapacağız. Bunun için bürokratik, siyasi, mali, her türlü konuda önümüze çıkan engelleri aşma uğraşı veriyoruz. Şimdi arazinin temin edilip, projenin hayata geçirilmesi aşamasına geldik.

Yapacağımız bu yeni yer bir otomobil şehri olacak. Adını da “otoşehir” koyduk. TIR’dan bisiklete kadar her türlü ulaşım aracının bakım ve tamiri burada yapılacak. İçinde esnafın kullanacağı atelye ve servis bölümlerinin yanısıra okul, hastane, otel, lokal ve sportif aktivite yerleri gibi gerekli tüm sosyal ve kültürel alanlar olacak. Projenin CD’sini devletin tüm ilgili makam ve birimlerine bizzat ben ilettim.

“BİLGİ VE TECRÜBEMİ ESNAF ADINA KULLANMAK İSTİYORUM”

Atatürk Oto Sanayi Sitesi’nin satılacağı söyleniyor. Bu esnaf buradayken, yeni bir yere taşınmadan burası asla satılamaz. Önce yerlerini temin edeceğiz. Sonra burayla ilgili yeni bir proje geliştirilebilir. Ancak şuan biz burada sıkışmış durumdayız. Daha modern, daha geniş, açık alanları olan, sosyal aktiviteleriyle çağımıza yakışır bir otomobil şehri kurmak zorundayız.

Benim zamanım, enerjim, bilgim, tecrübem, sizin sayenizde sahip olduğum nüfuzum bu projeyi gerçekleştirmeye yeter de artar bile. Bunu sizin adınıza kullanmak istiyorum. Ben bu meslekten yetiştim, bu mesleği yapan arkadaşlarımın zorluğunu kendi zorluğum kabul ediyorum. Esnafımızın tüm sorunlarının çözümü konusunda her zaman yanlarında oldum, bundan sonra da olmaya devam edeceğim. Tüm kamu kurumlarıyla ilgili talep ve sorunlarınızda yaşadığınız her türlü problemle ilgili olarak bana bir telefon etmeniz yeterli, gece gündüz fark etmez, ben ve odamız her türlü olanağımızı seferber ederiz.”

KESKİN: ESNAF OLARAK HER ZAMAN DEVLETİMİZİN YANINDAYIZ

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak ile AK Parti Sarıyer İlçe Başkanı Hüseyin Cevahiroğlu ve Sarıyer Belediye Başkan Adayı Salih Bayraktar’ı İstanbul Oto Sanatkarları Esnaf Odası Lokali’nde konuk eden Mustafa Keskin burada yaptığı konuşmada, oto sanayi esnafı olarak her zaman devletin yanında olduklarını belirterek, “Sayın Bakanımızla hukukumuz bir aile bağı içerisindedir. Kendilerini ailemizden biri olarak görürüz. Bakan olmadan önce de sitemize çok defa gelmiştir. Bu nedenle kendimizi çok yakın hissederiz. Dolayısıyla Bakanlığın ötesinde Atatürk Sanayi Sitesi’nin bir esnafıdır kendisi. Böyle genç ve dinamik bir bakanımız olması bizlere onur veriyor.  Esas büyüğümüz de en tepede oturan sayın Cumhurbaşkanımızdır. Bizim kendisiyle kırk yıllık dostluğumuz vardır. Kendilerine Allah’tan sağlık, ömür, başarı dileklerimizi sunuyorum. Esnaf olarak her zaman devletimizin yanındayız. Devletimize asla yük olmayız. Sayın Bakanımızın misafirimiz olmasından onur duyduk, şeref duyduk. Allah kolaylıklar versin, Allah yardımcınız olsun. Odamız ve esnaf arkadaşlarım adına çok teşekkür ediyorum” dedi.132019130729 0 1483