Tarihçemiz

TARİHÇESİ : İstanbul Oto Sanatkarları Esnaf Odası; 1953 yılında, İstanbul Oto Sanatkarları Esnaf Derneği adı altında kuruldu ve aynı yıl Şişli / Osmanbey ‘de faaliyete geçti. 507 sayılı Esnaf ve Sanatkarlar Meslek Kuruluşları Kanununun bazı maddelerini değiştiren 09.05.1991 tarih ve 3741 sayılı Kanunla Dernek isminin Odaya dönüştürülmesi ile birlikte Oto Sanatkarları Esnaf Derneği ismi, bu tarihte İstanbul Oto Sanatkarları Esnaf Odası olarak değişti.
Kuruluşundan İtibaren Oda Başkanları


Ahmet Bayman, 1953 yılında “İstanbul Oto Sanatkarları Esnaf Derneği” adı altında kurulan ve 09.05.1991 tarihinde yapılan kanun değişikliği neticesinde ise dernek ismi “İstanbul Oto Sanatkarları Esnaf Odası” olarak değişmiş olan Odamızın Kurucu Başkanı. 
1953 - 1954 yılları arasında İstanbul Oto Sanatkarları Esnaf Derneği Başkanı olarak görev yaptı. Ebediyete intikal eden sayın Ahmet Bayman’ı Odanın kuruluş ve yapılanmasında önemli katkılarından dolayı rahmet ve minnetle anıyoruz.
     

Nazmi Akbacı; 1926 yılında İstanbul’da doğdu. Mesleğe, 1930’lu yıllarda Beyoğlu Tarlabaşı’nda Oto Kaporta Tamirci Çırağı olarak başladı ve Kaporta Ustası ve Usta Öğreticisi olarak mesleği devam ettirdi. 1954 - 2002 yılları arasında İstanbul Oto Sanatkarları Esnaf Odası Başkanlığı görevini kesintisiz olarak yürüttü. Nazmi Akbacı ve yönetimi, Maslak Atatürk Oto Sanayi Sitesi 1 Nci Kısım, 2 Nci Kısım, Ata Çarşı İş Merkezi ve İkitelli Atatürk Oto Sanayi Sitesi 3 Ncü Kısım Site inşaatlarını yaptırdı. 2006 yılında Hakkın Rahmetine kavuşmuş olan duayenimiz merhum Nazmi AKBACI’ yı hizmetlerinden dolayı rahmetle anıyoruz.

Mustafa Keskin, 1953 yılında Sivas İli Hafik İlçesi Günyamaç Köyünde doğdu. Mesleğe, İstanbul’da 1963 yılında Şişli Dolapdere’de başladı.Halen Maslak Atatürk Oto Sanayi Sitesinde kendisine ait “KESKİNLER MERCEDES SERVİSİ” nde oto tamirciliği mesleğini devam ettiriyor. Mustafa Keskin, 17.03.1988 - 19.02.2002 tarihleri arasında İstanbul Oto Sanatkarları Esnaf Odasında Başkan Vekili olarak çalıştı. 20.02.2002 tarihinden itibaren ise Başkan olarak görev yapıyor. Başkan Vekilliği döneminde; 1528 iş yerinden oluşan Maslak Atatürk Oto Sanayi Sitesi 2 Nci Kısım, 288 atölye ve iş yerinden oluşan Ata Çarşı İş Merkezi ve 792 iş yerinden oluşan İkitelli Atatürk Oto Sanayi Sitesi 3 Ncü Kısım’ın projelendirilme ve inşaat aşamasında etkin görevler üslendi.Başkanlığı döneminde ise Maslak’ta 5 katlı Oto Sanatkarları Esnaf Odası Hizmet Binası’nı hizmete verdi. Başkan Mustafa Keskin, aynı zamanda İstanbul Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Yönetim Kurulu Başkan Vekili, İstanbul Organize Sanayi Bölgesi Müteşebbis Heyeti Yönetim Kurulu Başkan Vekili,Oto Tamircileri ve Benzerleri Küçük Sanayi Siteleri Yapı Kooperatifi Başkanı,İstanbul Oto Sanatkarları ve Benzerleri Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifi Başkanı.